Як сприймають жінок на війні?

Перегляди: 524

До жінки на війні можуть ставитися інакше, ніж до чоловіка – вважати перешкодою, зайвою або сексуальним об’єктом

Інструктор-медик Анастасія Шевченко, що брала участь у дискусії “Жіночий досвід війни” на Форумі видавців, визнає, що таке ставлення дійсно існує. Настя потрапила на війну наприкінці серпня 2014 — поїхала із волонтером, який возив гуманітарку і забирав поранених. Там зустрілася із Добровольчим батальйоном імені генерала Кульчицького і вирішила залишитися з ними на деякий час. “Я дала собі 10 днів, щоб зрозуміти, що таке війна, і чи не переоцінюю я себе в бажанні воювати” — каже дівчина.

— Коли я вже кілька днів жила на позиціях батальйону, почався бій, — розповідає вона. — На наших позиціях стояла волонтерська швидка, і ротний сказав, що я можу поїхати на бій. Я поїхала, було багато поранених і ми багато з ними працювали. Наступного дня до мене підійшов заступник командира бригади і спитався “Ти, така молоденька, а так добре працювала. Ти з нами служиш?” — “Ні”, — “Ну то будеш служити”. З першого вересня я вже служила офіційно.

В батальйон Настя прийшла як стрілець-санітар, але досить швидко перейшла на роль парамедика, а потім — старшого санінструктора роти, тобто, взяла на себе медичні функції.

— Мені жодна із цих ролей не подобається, — зізнається вона, — Але на війні питання не в тому, що тобі подобається, а в тому, що в тебе виходить краще. Як і багатьом дівчатам, мені хотілося бути крутою і служити снайпером. Але що мені дійсно вдається — це саме збереження людського життя.

Хоча Настя й була фактично запрошена службу, в батальйоні її спершу прийняли вороже. Але потім ситуація змінилася.

Анастасія Шевченко. Фото з ФБ сторінки

— Три тижні від моменту, коли я оформила документи, мене щоденно втоптували в бруд. Мені казали, що я тут непотрібна, що від мені будуть лише проблеми. Фантазували, як я біжу під обстрілом, падаю, командир біжить мене рятувати, його вбивають і вони залишаються без командира. Зі мною показово не розмовляли і відсідали від мене за столом. Хлопцями було важко зрозуміти, що це за жінка, чому її не можна щипати за попу і навіщо вона тут, якщо її не можна щипати за попу.

Волонтерка-парамедик Олена Шарговська каже, що її досвід прийняття був дещо кращим, адже в добровольчому батальйоні Правого сектору “Госпітальєри”, де вона служить, дівчат щонайменше третина.

— До мене не ставилися як до слабшої, тому що я прийшла навесні, і до того часу мої посестри вже показали своїми прикладами, що можуть робити дівчата на війні. Але в Збройних силах все дещо складніше. Там існує певне підпорядкування, і ти не можеш просто піти, якщо є якась неприйнятна для тебе ситуація, як можна було б це зробити в добровольчому батальйоні.

Олена Шарговська. Фото Алекса Заклецького

З іншого боку, каже вона, існує ще й позитивне упередження, коли через те, що ти — жінка, тебе не хочуть кудись пускати.

Окрім упереджень і труднощів, з якими зустрічаються жінки на фронті, є ще й ті, які чекають на них в тилу. Такий досвід має Настя.

— Коли я повернулася з першого відрядження, дружина мого командира звинуватила мене в тому, що я поїхала на війну, щоб спати там з усіма підряд, — згадує вона. —  Я не знала, як їй пояснити, що аби спати з усіма підряд, не треба їхати так далеко, і що коли на твою землянку летять снаряди, то сексуального збудження взагалі не виникає. Іншим разом хлопець сказав, що не може зайнятися зі мною сексом, бо я воювала і у мене руки в крові.

Крім цього, заважають, також, надмірна героїзація та питання “Ти ж більше туди не підеш?” Настя і Олена підкреслюють, що якби було більше залучення жінок, і якби до жінок на війні ставилися, як до чогось нормального, це значно полегшило б їм перебування там.

На питання, якою є жіноча роль на війні, Настя відповідає швидко:

— Не існує окремо жіночої ролі на війні, як немає професій винятково жіночих, чи чоловічих.  На війні є лише роль людини. А ще там усе вирішує фізична сила, адже слабкі воїни — будь-якої статі — не зможуть заряджати кулемети.

Цю думку підтримує і Олена Шарговська.

— Коли я прийшла у військкомат, мене дуже хотіли взяти і намагалися знайти спосіб, як це зробити. Мені казали — так нам дуже потрібні медики, але чоловіки-медики. І я все хотіла спитати — а яким органом чоловіки-медики лікують краще за жінок? В часи волонтерства я спілкувалася з одним танковим батальйоном, і мені казали, що з мене була б хороша навідниця — я невисока і легко помістилася б в танку, але жодної жінки-танкістки я ще не зустрічала. Стосовно ж того, що жінка на війни має бути відповідальною за обслуговуючу працю, то це цілком хибна думка. В добровольчих підрозділах жінок занадто мало, щоб могли готувати і прибирати лише вони. Якщо їм таке скажуть, то вони дадуть відсіч. З ними “бо ти ж жінка” не спрацює, бо вони вже подолали безліч упереджень, щоб прийти в Збройні сили.

Попри усі ці складнощі, дуже багато жінок сьогодні покинули своє мирне життя і пішли служити. Настя наголошує на тому, що колись війна закінчиться і всім потрібно буде знову навчитися жити нормально.

— Жінки так само отримують поранення. Наші нирки, шлунки і сечові міхури так само зношуються, нам так само сняться кошмари і приходять ті, кого ти не врятувала і ті, кого ти відправила на той світ. Наша психіка уражається. Не всі журналістки, які стали кулеметницями, зможуть стати назад журналістками і писати про Форум видавців. Жінка яка втратила кінцівку, теж хоче вийти заміж і хоче відчути, що вона залишилася жінкою.

Анастасія Шевченкою Фото з ФБ.

Про учасниць УПА колись казали, що вони йдуть в підпілля, щоб знайти собі кохання. За 60 років ситуація трохи змінилась – люди визнають, що жінки теж можуть бути корисними на війні, але, все ж таки, залишається сприйняття  їх, як відволікаючого фактору. У воєнних наративах переважають персонажі чоловічої статі. Проте, як і в 40-х роках минулого століття, жінки на війні присутні, вони виконують дуже різні ролі. Як і чоловіки, вони колись повертатимуться до мирного життя. І їм потрібно, щоб у цьому мирному житті їхній військовий досвід поважали нарівні із чоловічим, і він не ставав причиною їх відчуження та стигматизації.

Джерело: Insider

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code