Як учасники ринку маніпулюють на ринку електроенергії

Перегляди: 292

БізнесЦензор дослідив види зловживань на ринку електричної енергії. Учасники ринку торгують повітрям, чекають низьку ціну, дурять один одного та перевантажують торгову систему. Регулятор на маніпуляції не реагує

650x433 (10)

Нацкомісія з регулювання енергетики та компослуг (НКРЕКП) 31 січня оприлюднила реліз із застереженням учасників ринку електроенергії від маніпуляцій.

ДП «Оператор ринку», який забезпечує роботу ринку на добу наперед (РДН) та внутрішньодобового ринку (ВДР), 7 лютого оприлюднив ініціативу щодо змін правил ринку для запобігання маніпуляціям.

Головний меседж – продавців електроенергії потрібно зобов'язати підтверджувати обсяг заявленого на продаж ресурсу документами про наявну потужність генерації, або договорами про купівлю імпорту.

10 лютого ДП «Гарантований покупець» (ГарПок), що перепродає атомну енергію для забезпечення поставок населенню та компенсації зеленого тарифу, також повідомив про маніпуляції на ринку. За твердженням ГарПоку, 90% свого ресурсу йому доводиться продавати на балансуючому ринку зі знижкою, що призводить до збитків.

Ці публічні заяви свідчать про численні зловживання на ринку електроенергії. БізнесЦензор дізнавався, в чому вони полягають?

Як працює ринок?

На сьогодні ринок електричної енергії (е/е) складається з чотирьох основних сегментів, які відрізняються часом прогнозування купівлі-продажу е/е.

По-перше, це Ринок двосторонніх договорів (РДД). Такі договори можуть укладатись на день, на тиждень, на місяць. на квартал, або навіть на рік. В Україні, через велику волотильність ціни е/е, двосторонні договори не укладаються більше, ніж на місяць.

Цей ринок ніким не контролюється. Інформації про ціни на ньому немає навіть у Регулятора.

Індикатором ціни е/е, як і в європейських моделях ринку, так і в українській, є Ринок на добу наперед (РДН). Тут торгується від 30% до 40% всієї української е/е. Це завеликий показник. В Європі обсяг РДН займає частку у 15% — 25%.

Ресурс, який був не проданий на РДН «перетікає» на Внутрішньодобовий ринок (ВДР), де е/е торгується на годину наперед.

Для торгівлі на РДН та ВДР створена спеціальна біржа із програмним забезпеченням «Сфера», на якому працює ринок е/е у Словаччині. Електроенергетичну біржу адмініструє спеціально створене для цього підприємство – ДП «Оператор ринку».

Ресурс, який не був проданий на РДН, а згодом – на ВДР, «випадає» в так званий Балансуючий ринок (БР), на якому е/е торгується з інтервалом у 15 хвилин. Тут зайва е/е продається зі знижкою, а дефіцитна — з націнкою. Адміністратором БР є оператор систем передачі – держкомпанія НЕК «Укренерго».

Структуру ринку ускладнює те, що в Україні діють дві фізично роздільні між собою енергосистеми. Більша Об'єднана енергосистема України (ОЕС), яка синхронізована з енергосистемами РФ, Білорусі та Молдови.

Та менша – так званий Бурштинський енергоострів (БуОс), яка розташована на території Івано-Франківської, Закарпатської та Львівської областей. Також БуОс називають «Зоною Бурштинської ТЕС» через те, що ця ТЕС виробляє 90% е/е в БуОс. Станція входить в «ДТЕК Західенерго» Ріната Ахметова.

БуОс працює синхронно з європейською енергосистемою, що фізично відокремлена від ОЕС. Тобто, в країні діють дві торгові зони: ОЕС та БуОс. Кожна з них має свій набір сегментів ринку та відповідно – свою ціну е/е.

Ринкові механізми ускладнює покладання спеціальних обов'язків (ПСО) на окремих учасників ринку. Так 85% енергії АЕС та 35% ГЕС продаються по фіксованих низьких цінах ДП «Гарантований покупець» (ГарПок). Крім того, ГарПок продає е/е з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ).

Частину цього ресурсу ГарПок продає по низьких цінах на потреби населення. А частину – перепродає на РДН та ВДР по ринкових цінах. За рахунок прибутку він має покривати свої витрати на ПСО та забезпечувати частину компенсації по зеленому тарифу для ВДЕ та тарифу ТЕЦ.

Правила поведінки гравців на ринку е/е регламентуються нормативними актами регулятора – НКРЕКП. А правила ПСО – рішеннями Кабміну.

Зловживання на ринках РДН та ВДР

Інформацію про зловживання на ринку е/е БізнесЦензор отримав від джерела в Кабміні. Вона викладена у звіті «Оператора ринку» за січень 2020 року. Такий звіт надається регуляторам та контролюючим органам влади кожну декаду з поміткою «для службового користування».

Урізані версії таких звітів публікується на сайті оператора ринку. Публічна версія відрізняється тим, що з неї прибирають назви учасників ринку.

Зловживання на ринку можна умовно поділити на чотири типи маніпуляцій. При тому, більшість з них ведуть до зниження ціни і недоотримання грошей генерацією.

Найбільш негативним ефектом від цього стане недоотримання грошей ГарПоком. Відповідно, йому не вистачить грошей для компенсації зеленого тарифу власникам об'єктів ВДЕ.

Втім, сам ГарПок є одним з найбільших маніпуляторів на ринку.

Маніпуляція №1. Торгівля повітрям

У січні 2020 року значно збільшився обсяг заявок на продаж електроенергії на РДН порівняно з груднем 2019 року. Він зріс на 24,6% на РДН у торговій зоні ОЕС та на 14,8% на РДН в БуОс.

Найбільше зросли заявлені обсяги на продаж е/е ТЕС: на 23,1% в ОЕС та на 22,3% в БуОс. Заявлений обсяг продажу ТЕЦ в БуОс збільшився на 63,9%. В БуОс працює лише одна Калуська ТЕЦ, яка входить в сферу управління Мінекоенерго.

Частково збільшення пропозиції на РДН можна пояснити змінами до правил ПСО, які застосував Кабмін з 10 грудня 2019.

Було збільшено попит з боку операторів систем передачі і розподілу. Тепер вони змушені купувати е/е для виробничих витрат на ринку, а не в ДП «Гарантований покупець» (ГарПок) по фіксованих цінах, як це було раніше.

Втім, як видно зі звіту «Оператора ринку», також значно збільшились пропозиції ГарПоку та НАЕК «Енергоатом». Це вже є аномальним явищем, тому що АЕС не можуть збільшити обсяг виробітку, як ТЕС. До того ж, «Енерготом» не продає е/е по двосторонніх договорах. Тому ресурс не міг «перетікти» на РДН-ВДР з інших сегментів ринку.

«Оператор ринку» зазначає, що існуючі правила не дозволяють встановити походження генерації. В своїх публічних заявах підприємство «натякає», що окремі учасники ринку виставляють на продаж більше електроенергії, ніж фактично виробляють.

Існування такої проблеми «глобально» в інтерв'ю БЦЦ підтвердив керівник «Укренерго» Всеволод Ковальчук.

Серед тих, хто значно підвищив обсяги в заявках на продаж в січні, державні НАЕК «Енергоатом», Калуська ТЕЦ та ГарПок, який перепродає ресурс «Енергоатому».

Як учасники ринку маніпулюють на ринку електроенергії 02

Також підвищила обсяги в заявках на продаж теплова генерація, де основними гравцями є ДТЕК Ріната Ахметова та державне «Центренерго», що перебуває під контролем менеджменту Ігоря Коломойського.

Така маніпуляція призводить до фіктивного збільшення пропозиції ресурсу на РДН. А відповідно – до зниження цін на е/е.

Чому окремі енергогенеруючі компанії так роблять?

Одне з припущень: в умовах профіциту генерація завищує обсяги заявок, сподіваючись продати більше власного ресурсу. За схожим принципом діяли споживачі у час дефіциту е/е. Вони виставляли заявки на купівлю завищенних обсягів е/е, щоб придбати потрібний об'єм.

Річ в тім, що після заявки на купівлю е/е, всі заявки на продаж, які відповідають ціні покупця, задовольняються пропорційно. Чим вищий обсяг ресурсу буде вказаний в заявці генеруючої компанії, тим більше вона зможе продати е/е.

Маніпуляція №2. Почекуни

В умовах профіциту окремі постачальники знайшли слабке місце у правилах ринку.

Ресурс, який не проданий на РДН (на завтра), може бути проданий на ВДР (сьогодні). Але якщо він не проданий і там, то «випадає» в Балансуючий ринок (на 15 хвилин). Але на Балансуючому ринку не затребувана е/е продається з дисконтом у 30%.

Через це окремі гравці у нічні часи, коли відчувається найбільший надлишок ресурсу, виставляють на ВДР низькі заявки на купівлю е/е. Ставлять ціну до 100 грн за МВт*г при ринковій ціні 600 – 800 грн/МВт*г.

За ціною заявок їм ніхто не продає. Вони чекають, поки не куплений ресурс «випадає» на Балансуючий ринок. А вже потім купують його з 30-відсотковою знижкою від ринкової ціни.

Цим займаються близько двох десятків компаній з трьох сотень учасників ринку. Найбільші маніпуляції «почекунів» були в нічні години 30 та 31 січня. Загальний обсяг знижки, або маніпулятивна маржа, склали 3,4 млн грн за дві доби.

Маніпулятивіний прибуток «почекунів» 30-31 січня

Учасник ринку Маніпулятивна маржа 30-31 січня, тис. грн Власники
ТОВ «НЕК» 775,15 Олександр Притика
ТОВ «ТАС Енергія Країни» 619,22 Сергій Тігіпко
ТОВ «Енерджікс» 568,26 Вікторія Бойко, Дмитро Акімов, Олександр Кулібаба
ТОВ «Енергозахід» 358,47 Сергій Лисенко, Юрій Яремов, Олег Кашуба
ТОВ «Енерго-Газ» 276,12 Сергій Лисенко, Юрій Яремов, Олег Кашуба
ТОВ «ДЕ Трейдинг» 221,41 Максим Єфімов
ТОВ «Веракс Енеджи» 93,84 Володимир і Вадим Трофименко
ТОВ «Укренергоекспорт» 80,36 Андрій Курмаз
ТОВ «Центренергозбут» 78,68 Олег Набока
ТОВ «Солді Інфініті» 66,89 Вячеслав Новіков
ТОВ «Паверсток» 59,14 Олексій Крижанівський, Денис Хохлачов
ТОВ «АІМ» 55,27 Група Дмитра Фірташа
ТОВ «Мегаватт Трейдинг» 54 Олександра Линник
ТОВ «Енерготрейд Груп» 44,67 Юрій Улида
ТОВ «ЕТГ» 39,48 Олексій Бондаренко
ТОВ «Енергогазрезерв» 16,22 Олексій Кивенко
Всього 3407,18

Така маніпуляція призводить до недоотримання грошей генерацією і спекулятивних прибутків окремих постачальників.

Прикметно, що 30-31 січня профіциту сприяв і трейдер з холдингу ДТЕК Ріната Ахметова – «Д. Трейдінг». В ці дві доби він знизив обсяг в заявках на купівлю більше ніж вполовину від попередніх днів. Через дії трейдера ДТЕК генерація ДТЕК недоотримала гроші.

Так само діяв ГарПок на РДН в БуОс, де йому доводиться купувати е/е для забезпечення потреб населення через відсутність в БуОс атомної генерації. ГарПок виставляв заявки на купівлю у нічні часи по ціні 10 грн/МВт*г.

Маніпуляція №3. Обдури неуважного

10 січня трейдер компанії НЕК Олександра Притики подав заявку на ВДР на продаж е/е. Але переплутав місцями значення «обсяг заявки», яка вказується у МВт*г, і «ціна заявки», яка вказується у грн/МВт*г. Вийшло так, що трейдер виставив на продаж велику кількість е/е за низькою ціною.

Трейдер іншого учасника ринку «Веракс Енерджи», що належить до сфери інтересів братів Трофименків, побачив цю заявку з помилкою та якнайшвидше виставив зустрічну заявку на купівлю за такими ж параметрами.

Згодом «Оператор ринку» анулював цю угоду, але «Веракс Енерджи» подав скаргу, наполягаючи на тому, що має право «карати» колег за неуважність.

Пізніше така сама плутанина відбулась при заявках на продаж трейдера НАЕК «Енергоатом».

Але вже наприкінці місяця трейдер «Веракс Енерджи» сам почав виставляти заявки на купівлю е/е, вказуючи у вікні «обсяг заявки» 959 МВт вночі та 2048 МВт вдень. Ці цифри співпадають із граничними значеннями нічного та денного прайс-кепів. В той же час він виставив низьку ціну заявки: 10 — 20 грн/МВт*г.

Маніпуляція розрахована на те, що інший учасник ринку побачить цифру у вікні «обсяг заявки», яка дорівнює найвищій можливій ціні. Він може переплутати обсяг з ціною і акцептувати заявку.

Така маніпуляція може призвести до збитків одних учасників ринку і маніпулятивного заробітку інших.

Маніпуляція №4. Прощупування ціни

Правилами РДН та ВДР не обмежена одночасна кількість заявок на купівлю або продаж е/е.

Приміром учасник продає 600 МВт*г. Він може виставити на продаж 6 заявок з обсягом по 100 МВт*г кожна, або 60 заявок з обсягом по 10 МВт*г кожна.

Через велику волотильність ціни, яка спостерігається з початку грудня 2019 року, продавці виставляють заявки на продаж з маленькими обсягами і різними цінами. Застосовуючи таку торгову стратегію вони намагаються продати якомога більше е/е по високих цінах.

Найбільше цим «грішать» компанії з групи ДТЕК Ахметова. В окремі години загальна кількість заявок від учасників ринку з групи ДТЕК перевищувала тисячу.

Сервери «Оператора ринку» не витримують такої DDoS-атаки і система зависає. така маніпуляція призводить до збоїв роботи ринку.


Всі ці маніпуляції учасники ринку роблять свідомо, сподіваючись отримати більше прибутку за рахунок інших учасників ринку. При зверненні до них, відповідають, що «це торгова стратегія компанії, яка становить комерційну таємницю».

На ці маніпуляції НКРЕКП може відреагувати двома методами. По-перше, можна оштрафувати учасників, що здійснюють зловживання. Максимальна сума штрафу складає 750 тис. грн.

По-друге, Регулятор може закривати лазівки та слабкі місця, оперативно вносячи зміни у правила торгівлі на РДН та ВДР.

Источник censor

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code