За все хороше і без конкретики. Які зміни в економіці обіцяє партія Зеленського

Перегляди: 267

БізнесЦензор проаналізував економічну складову передвиборчої програми партії «Слуга народу», яку створив новобраний президент Володимир Зеленський. І нічого конкретного там не знайшов

650x434 (3)

За різними соцопитуваннями, за партію «Слуга народу» Володимира Зеленського готові проголосувати більше 40% виборців на виборах до Верховної ради.

Відповідно, у випадку реалізації такого сценарію, депутати президентської партії не лише матимуть ключовий вплив у законодавчій гілці влади, але і у виконавчій, оскільки саме за квотою «Слуги народу» буде обрано більшість міністрів та їхніх заступників.

Тому БізнесЦензор вирішив ознайомитись з передвиборчою програмою партії «Слуга народу». Нас цікавила економічна частина програми.

Сама програма була опублікована на Facebook партії 9 червня та багато в чому повторює передвиборчі лозунги Зеленського.

Як відомо, передвиборча кампанія новообраного президента будувалася на популярних серед населення тезах та ідеях. Вони ж потрапили і в програму партії «Слуга народу».

Що можна сказати про цю програму в декількох словах? «За все хороше і проти всього поганого!».

Жодних непопулярних ідей. Водночас, у програмі дуже мало конкретики і відсутні хоча б приблизні кроки реалізації ключових тез.

В цілому програма «Слуги народу» (СН) поділена на 17 пунктів і охоплює широкий спектр життя українського суспільства. До економічної частини ми віднесли такі пункти:

Знищення корупції

Для боротьби з корупцією кандидати в депутати від СН пропонують перевести всі державні послуги в онлайн. Це так звана програма «Держава в смартфоні», якою Зеленський намагається привернути увагу молодшої частини населення країни.

Насправді, діджиталізація державних послуг – актуальна проблема для України і попередня влада також намагалася піаритися на цьому.

А ще «слуги народу» хочуть перезавантажити прокуратуру і впровадити конфіскацію майна корупціонерів.

Але найбільш спірним пунктом з цього розділу програми є «запровадження системи грошової винагороди для громадян за виявлення корупції».

Тут багато питань, оскільки не конкретизовано механізму компенсації, її розміру та за яких умов буде сплачено грошову винагороду. А якщо підозрюваного виправдає суд?

Україна в світі

Цей розділ стосується міжнародної діяльності. Оминемо політично-дипломатичні ініціативи і виділимо пункт про запуск грами «комерційної дипломатії» для просування українських товарів на глобальні ринки.

Тобто партія новообраного президента пропонує, щоб дипломати лобіювали інтереси українського бізнесу на зовнішніх ринках. В світі це поширена практика і є безліч прикладів лобіювання інтересів міжнародних корпорацій в Україні на вищому рівні.

Одним з найбільш яскравих можна назвати контракт на закупку Україною для «Центренерго» дорогого американського вугілля та локомотивів виробництва американської корпорації General Motors.

Про ці контракти особисто домовлявся президент США Дональд Трамп з тодішнім українським головою держави Петром Порошенком. Це був аванс від України за «дружбу».

Справедливий, незалежний і доступний суд

В цьому розділі «слуги народу» обіцяють реформувати судову систему без конкретики.

Водночас, для України питання захисту інтересів та приватної власності в судах стоїть одним з перших, оскільки теперішня ситуація дозволяє, при наявності фінансово та адміністративного ресурсу, отримати в судах будь-яке рішення.

Наприклад: Окружний адміністративний суд Киэва може скасувати націоналізацію найбільшого банку країни — Приватбанку, не зважаючи на завдані колишніми акціонерами збитки на мільярди доларів. Або Баришівський районний суд Київської області може призупинити дію ліцензіїконкурента-авіаперевізника в розпал туристичного сезону.

Реформа правоохоронних органів

Цей блок також безпосередньо впливає на інвестиційний клімат, оскільки в Україні правоохоронна система є бізнесом. Але і він без конкретних кроків.

Тут партія «Слуга народу» пропонує скоротити перелік фінансових та господарських злочинів, за які настає кримінальна відповідальність. При цьому не конкретизується сам перелік таких злочинів.

Економічна стратегія

В цьому розділі програми політсили Зеленського, окрім розмитих пунктів «Проведемо економічний аудит» та «Створимо національну економічну стратегію», є один важливий: «Проведемо демонополізацію ключових галузей, зробимо Антимонопольний комітет незалежним і ефективним».

Монополізація ключових галузей економіки олігархами і неможливість захисту інвестиції – ключові проблеми для зростання ВВП.

Так в Україні можна виділити конкретні монополії: енергетична та металургійна Ріната Ахметова, феросплавна Ігоря Коломойського (партнера Зеленського по телеканалу 1+1), хімічна та монополія з постачання газу Дмитра Фірташа.

Найкращі умови для бізнесу

Бізнесу «Слуга народу» обіцяє скорочення держорганів і одноразову легалізацію капіталів некримінального походження за пільговою ставкою.

Лідируюча партія підтримує і податок на виведений капітал, але хоче його впровадити лише після «виникнення необхідних економічних умов». Тобто в програму вписали популярну тезу, але щоб не наражатися на критику, максимально розмили строки виконання.

А ще СН обіцяють не чіпати загальну систему оподаткування фізосіб-підприємців, захистити міноритарних акціонерів, перевести відкриття та закриття бізнесу в онлайн і цифрувати податкові та митні процедури.

В цьому розділі є ще один важливий пункт: «Ухвалимо стратегію поступового зменшення єдиного соціального внеску».

Зменшення ЄСВ без легалізації зарплат збільшить дефіцит Пенсійного фонду, який вже давно не в змозі виплачувати пенсії без асигнувань з бюджету. На 2019 рік обсяг асигнувань з бюджету в ПФ становить 170 млрд грн.

Реформування соціальної сфери

Монетизація всіх пільг, другий рівень державного пенсійного забезпечення, всеукраїнський перепис населення та запровадження «економічного паспорту українця», за яким всі діти отримуватимуть на свої рахунки частку від експлуатації природних ресурсів.

Якщо з першим пунктами все зрозуміло, вони популярні, але етапи їх реалізації відсутні, то «економічний паспорт» викликає багато питань та потребує конкретизації: з яких саме природніх ресурсів нараховуватиметься частка дітям? З нових, чи з тих, що зараз перебувають в експлуатації? В якому розмірі? Це означає, що олігархи, в тому числі і партнер Зеленського – Коломойський, платитимуть більше, чи рента з надр, яку компанії сплачують в бюджет, буде додатково розщіплятися на цю програму?

Енергетика й тарифи

Як ми уже знаємо, Зеленський не обіцяв знизити тарифи. Натомість в програмі його партії мова йде про «оптимізацію житлово-комунальних тарифів за рахунок демонополізації енергоринків та збільшення власного видобутку енергоресурсів».

Це означає, що виборцям Зеленського поки не варто очікувати зниження тарифів, з огляду на рівень впливу олігархів на владу і ринок енергетики та темпи росту обсягів видобутку.

Інфраструктура

«Демонополізація пасажирських і вантажних перевезень залізницею». Це єдина чітка і важлива, на думку редакції, теза у цьому розділі.

Наразі «Укрзалізниця» – монополіст із залізничної тяги. Тобто, вагони кожен може купавати свої, але возити їх може тільки «Укрзалізниця». Логіка в цьому є, оскільки для УЗ вантажні перевезення — найбільш прибутковий напрямок. Отриманий з нього прибуток компанія спрямовує на підтримку інфраструктури та на пасажирські перевезення. А вони для компанії – збитковий напрямок.

Якщо ж дозволити іншим компаніям перевозити вантажі своїми локомотивами, то в УЗ бракуватиме коштів на інфраструктуру та дотаційні пасажирські перевезення.

Довкілля

Партія Зеленського хоче на законодавчому рівні стимулювати будівництво сміттєпереробних заводів. Скоріш за все, мова йде про певні пільги, податок на упаковку, або про зелений тариф на виробництво електроенергії в процесі спалення сміття.

Насправді для України проблема переробки сміття дуже критична. Мільйони тонн відходів складаються просто неба І цим отруюють воду, ґрунт і повітря.

Медицина

Тут «Слуга народу» пропонує ввести обов'язкове медичне страхування, скасувати повторну сертифікацію ліків, та всю медичну документацію перевести в електронну форму.

Це вся конкретика, яка стосувалась медицини.

Источник censor

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code