Замість Саакашвілі: хто такий містер Степанов, новий губернатор Одещини

Перегляди: 395

Міхеїлу Саакашвілі знайшли офіційну заміну. Порошенко призначив Максима Степанова головою Одеської обласної державної адміністрації. Що це за людина

89_main

Фото: Максим Степанов via facebook

Міхеїлу Саакашвілі знайшли офіційну заміну. Порошенко призначив Максима Степанова головою Одеської обласної державної адміністрації. Що це за людина

Президент Петро Порошенко призначив Максима Степанова головою Одеської обласної державної адміністрації. Про це глава держави повідомив сьогодні у Twitter. Саме він напередодні виграв конкурс на посаду голови Одеської облдержадміністрації.

Степанов народився 18 серпня 1975 року у Сковородино в Амурській області Росії.

До останнього часу він працював директором Поліграфічного комбінату Україна, який займається виготовленням паспортів громадян України, водійських посвідчень і поштових марок. Туди він прийшов у грудні 2011 року.

Перед тим, з 2008-го до весни 2010 року, Степанов обіймав посаду першого заступника голови Одеської ОДА Миколи Сердюка. Був звільнений після приходу до влади Віктора Януковича.

Свій трудовий шлях він починав санітаром у лікарні, закінчив Донецький державний медичний університет і Київський національний економічний університет за спеціальністю Міжнародна економіка. Обіймав керівні посади у ДК Торговий дім Газ України НАК Нафтогаз України та Державній податковій адміністрації України – був заступником її голови.

За інформацією, отриманою НВ у парламенті у ніч прийняття Бюджету на 2017 рік від народних обранців, фракція Народний фронт буцімто отримала низку бонусів за голосування, одним з яких було призначення Степанова. Його називали людиною, близькою до «фронтовиків».

За іншою неофіційною версією, Степанов – людина Коломойського, олігарха, який має бізнес-інтереси в Одеській області та з яким мав відкритий конфлікт попередній очільник ОДА Міхеїл Саакашвілі. Він, нагадаємо, навіть обіцяв посадити за ґрати Коломойського. А згодом своє рішення про відставку, в яку пішов гучно, Саакашвілі пояснив тим, що Одеську область продовжують «здавати корупційним кланам».

Ким насправді є Максим Степанов, чия він людина та як довго протримається у кріслі очільника Одеської області, НВ розпитало експертів.

Володимир Фесенко, політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента:

Я не маю наразі достатньої інформації про цю людину. Не буду ані спростовувати, ані підтверджувати версій. Чи пов'язаний він з Коломойським і Народним фронтом – подивимося. Думаю, він є людиною, прийнятною для Адміністрації президента. Навряд чи Порошенко призначив би на Одеську область після Саакашвілі людину, яка б могла працювати в інших інтересах.

Може бути компроміс. Та треба враховувати, що був конкурс. Степанов має досвід роботи в Одеському регіоні. Я б казав, що це – перехідний керівник.

Думаю, що зараз домінуватиме тренд призначення не політичних фігур, а адміністраторів. Партійність не буде ключовою ознакою, головним критерієм у призначеннях. Досвід свідчить, що найбільш успішні голови обласних адміністрацій – це якраз адміністратори. Хоча вони можуть бути пов’язаними з БПП, наприклад, як чинний голова Адміністрації президента. На Харківщині і Дніпропетровщині працюють люди, які демонструють не стільки політичний, скільки адміністративний стиль керування. Але вони радше бюрократи.

Чи є зв’язки з НФ у Степанова?  Можливо. Я не виключаю. Але моя версія: якщо цей голова ОДА буде орієнтуватися не на Адміністрацію президента у своїй політиці, а на Народний фронт, стане виконавцем волі або Коломойського, або НФ, то він довго на цій посаді не пропрацює.

Ця людина, можливо, уособлюватиме баланс інтересів різних гравців у регіоні: і президента, і, можливо, НФ, можливо і Коломойського.

Ситуація з Одеським припортовим заводом (ОПЗ) – дуже непроста. Підприємство у боргах. Через це провалилася приватизація ОПЗ. Очікувати, що швидко і якісно можна вирішити цю проблему, зараз нема жодних підстав. Продовжиться пошук оптимального виходу ОПЗ з кризової ситуації. Губернатор, скоріше, демонструватиме певну політичну нейтральність. Але орієнтуватися буде не на партію, не на Коломойського, а на Адміністрацію президента, яка домінуватиме в регіональній політиці країни.

Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій:

Безумовно, квотний принцип у нас існує. Коли політичні сили створюють парламентську коаліцію, то так чи інакше забаганки членів більшості мають задовольнятися – інакше коаліції не буде. Нам намагаються пояснити, що так є у Європі. Та там є виборність, нема війни і трохи люди інакше живуть.

Одещина – справді непростий регіон. Його завжди контролювала Партія регіонів. Є люди, які перефарбовуються і біжать підтримувати владу. У даному випадку, це скоріш за все, буде президент і його політична сила. Окрім того, призначений і представлений президентом чиновник так чи інакше зобов’язаний главі держави. З моменту призначення відповідь на запитання «Чия це людина?» вже не є однозначною і лінійною.

Не варто перебільшувати призначення чиновника, навіть – обласного рівня. У них немає реальних важелів та можливостей реформувати окремий регіон, сподіватися можна лише, що Степанов – ефективний менеджер, який буде дотримуватися правил, що вже існують. Все інше – перебільшення. Не треба думати, що з призначенням голови ОДА вирішуються всі проблеми. Він – звичайний український чиновник, а не губернатор США.

Тарас Березовець, політконсультант, президент Фонду національних стратегій:

Чув інформацію про Коломойського і НФ, та я не можу стверджувати, що це так. Не знаю Степанова. Однак, він – це технічна кандидатура, як і інші голови обладміністрацій, приміром Запорізької чи Дніпропетровської ОДА.

Він може бути близьким до Коломойського. Після націоналізації ПриватБанку відбулися неформальні домовленості, частину з яких ми ще не можемо знати. Оскільки Одеська область завжди цікавила Коломойського, то гіпотетично призначення його людей на регіон може бути частиною домовленостей. Але, у будь-якому випадку, у нас усі губернатори технічні. У них повноваження набагато менші, аніж у часи Януковича. Йде децентралізація. Посада губернатора починає втрачати свій вплив. Це вже не є такі господарі територій, якими вони були завжди. Діяльність Степанова буде підзвітна президенту, який вирішуватиме: залишити його на посаді чи звільнити.

Степанов буде сірим. Ми від нього не почуємо стільки заяв і піару, як звикли отримувати від Саакашвілі. Регіон складний. Та, на відміну від Дніпропетровщини чи Львівщини, там немає збитої в купу політичної еліти, яка об’єднана інтересами. Вона дуже там розпорошена. Там, як мінімум, чотири різних клани у області: мають свої впливи Олексій Гончаренко, Ігор Коломойський, Сергій Ківалов та Давід Жванія. В принципі, губернатору в таких умовах керувати простіше, адже блокувати рішення груп з різними інтересами набагато легше.

Источник Новое время

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code