ЖБК: Як Харків стає приватним

Перегляди: 568

Харківські очільники, використовуючи «закону» схему з ЖБК, безкоштовно отримають землю під будівництво. Тільки від виділення 1 ділянки на ХТЗ у 50 га Житлобуду-1, харківський бюджет втратив близько 10 млн $ 

 

ЖБК. Ці три літери стали запорукою фінансового успіху для команди Кернеса-Добкіна, як тільки вони очолили харківську громаду в міськраді. Спочатку місцеві товстосуми за допомогою житлово-будівельних кооперативів отримали землю під особняки в паркових зонах міста, тепер за такою ж схемою передають її великим будівельним корпораціям.

Тільки від виділення однієї ділянки на ХТЗ у 50 га Житлобуду-1 харківський бюджет втратив, за найскромнішими підрахунками оцінювача, 10 мільйонів доларів. При цьому мова йде про найвіддаленіший район. Суму загальних збитків навіть важко уявити, оскільки на кожній сесії виділяються десятки гектарів у абсолютно різних районах міста.

Ціни в найпопулярніших районах міста:

Шатилівка від 35 тис. $ за сотку

П. Поле 10-20 тис. $ за сотку

Олексіївка 9-15 тис. $ за сотку

Х.Гора від 9 тис. $ за сотку

Жуковського від 6 тис. $ за сотку

ХТЗ від 2 тис . $ за сотку

Б.Данилівка 2 — 9 тис. $ за сотку

Баварія 2 — 6 тис. $ за сотку

Остап Бендер не єдиний, хто володів 400 порівняно чесними способами відбирання грошей у населення. Якщо уважно вчитатися в національне законодавство, що у значній мірі успадковане Україною від СРСР, то можна знайти чимало способів отримати гроші, цінності та землю громади в приватну власність безкоштовно і майже законно. Один із прикладів — стаття 41 Земельного кодексу України, яка регулює діяльність житлово-будівельних кооперативів. Фактично, цей атавізм походить ще з радянських часів, коли держава в некапіталістичні часи  намагалася делегувати питання житлового будівництва малим колективам. Тому що держава не встигала до дня урочистості комунізму побудувати для всіх квартири. Однак, ця норма залишилася і в Земельному кодексі України.

Земельний кодекс України

Стаття 41. Земельні ділянки житлово-будівельних (житлових) і гаражно-будівельних кооперативів

1. Житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безкоштовно у власність або надаються в оренду у розмірі, встановленому відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Мета – наявність безкоштовної землі. Метод – створення ЖБК теж. Це враховуючи, що, згідно з Законом «Про кооперацію»,  його створення не є чимось дуже проблематичним. Для цього достатньо бажання мінімум трьох осіб, не обтяжених власністю, які перебувають на квартирному обліку, тому що потребують поліпшення житлових умов. Або ще простіше: якщо керуватися Житловим кодексом УРСР, який до цих пір чинний, для створення ЖБК необхідно 5 осіб, але вимоги до них менш суворі. Такі ЖБК уже мають право претендувати на виділення безкоштовної землі. В умовах, коли постановкою громадян на квартирний облік, а також рішеннями про виділення ділянок займаються органи місцевого самоврядування, схема замикається.

У Харкові ця схема спочатку була випробувана на найбільш ласій території -  Лісопарку. Свого часу він представляв собою найбільшу міську зелену зону в Україні, у 1987 році його площа становила 2385 га, однак, за останнє десятиліття, за підрахунками екологів ГО «Зелений фронт», вона зменшилася, як мінімум, на чверть. Саме через незаконну забудову. Це добре видно на публічній кадастровій карті України. Ділянки тут виділялися відповідно до схеми ЖБК, за якою громадяни,  яких нібито обділили житлом, просили поліпшити їх житлові умови. Натомість тут, немов гриби, виросли елітні котеджні містечка, де за високими цінами продаються будинки та земельні ділянки. Вартість сотки незабудованої території коливається в районі 15 тисяч доларів (наприклад, тут або тут).

Найяскравіший приклад – це особняк екс-мера і екс-губернатора Харківщини, нардепа від партії «Опозиційний блок», Михайла Добкіна. Той факт, що він проживає в маєтку у самому серці Лісопарку, стало відомо широкому загалу після акцій протесту біля його будинку, що відбулися тут після Майдану. Згідно здекларацією, політик зареєстрований в двокімнатній квартирі в «хрущовці» у спальному районі. Натомість ділянка розміром 1,68 га, на якому розташовується особняк, був виділений ЖБК «Тріумф» рішенням №350 / 08 на сесії міськради 24 грудня 2008 року. На той час Михайло Добкін обіймав мерське крісло. Кооператив був оформлений на Солоп О.В., Давидову Г.І. і Давидову Г.П., громадянок, які за даними видання «Наші гроші», є бізнес-партнерами сім'ї Кернеса, а в 2011 році його переоформили на матір Добкіна, Аллу.

Тим не менше, після подій 2010 року, коли в районі Лісопарку відбувалося скандальне пробивання дороги, якому масово протистояли громадяни, темпи роздачі рекреаційних земель знизилися. Усе ж це не означає, що ЖБК пішли з Харкова. Вони перемістилися на околиці, де організатори кооперативів вирішили побудуватися.

Тільки за останні півроку новоствореним кооперативам міськрада безкоштовно виділила більше сотні гектарів на потреби житлових кооперативів, які насправді є штучно створеними об'єднаннями при великих будівельних корпораціях.

Так, на сесії міськради в червні 2015 десять гектарів землі на Салтівці, у динамічному і комерційно привабливому спальному районі, на перехресті вулиць Дружби Народів і гвардійців Широнінців, отримує ЖБК «Меридіан плюс», на яких тепер веде будівельні роботи найбільша харківська компанія «Жилстрой- 2».

У вересні 2015 землю знову ж на Салтівці, біля метро «Академіка Павлова», отримує ЖБК «Воробйові гори», але вже за іншою схемою – змінено цільове призначення двох прилеглих ділянок з ведення приватного господарства на будівництво багатоквартирного будинку. Рішенням цієї ж сесії близько 3 гектарів виділено ЖБК «Перемога — 2015» на Олексіївці (другому за престижністю спальному районі) на проспекті Перемоги, де вже не перший рік веде будівництво інший найбільший забудовник Харкова «Житлобуд-1». Ця корпорація, у принципі, під виглядом тих чи інших ЖБК отримує ділянки буквально на кожній сесії міськради. Так, у грудні 2015 — 50 га було отримано будівельниками на ХТЗ, а у лютому 2016 року ще 5 га у районі медкомплекса на 602-му мікрорайоні.

Найчастіше організаторами ЖБК будівельних корпорацій стають їх же працівники, які номінально не мають власності. Однак, питання навіть не в тому, на чиї прізвища оформлені кооперативи.

Ні керівник «Житлобуду-2» Олександр Конюхов, ні директор «Житлобуду-1» Олександр Харченко, ні мер Харкова Геннадій Кернес не заперечують, що будівельники отримують ділянки шляхом розподілу через ЖБК. Аргументують це тим, що така схема де-юре законна, а інакше, кажуть вони, будувати буде і зовсім не вигідно — криза очевидна, у Харкові залишилися одиниці забудовників, а місту треба розвиватися.

Але не “залишилися”, а “залишили”, вважає експерт ринку нерухомості, співвласник ріелторської фірми “VALION” Андрій Правдін. Він зазначає, що у Харкові будівельний ринок монополізований. Фактично, серед досить великої кількості фірм у місті залишилося всього три забудовника, які розподілили ніші. Крім згаданих «Житлобуд-1» і «Житлобуд-2», які будують житло економ- і середнього класу, є ще «Авантаж», компанія, що займається елітпроектами.

Слід відзначити, що ще в 2006 році команда Кернеса та Добкіна, прийшовши до влади, почала свою роботу саме з боротьби проти так званого ущільнювального будівництва, скасовуючи рішення сесії минулого скликання про надання в оренду ділянок під забудову. Забудовники об'єдналися проти міської влади, маючи намір опротестувати нові правила надання ділянок в суді, але незабаром війна сама по собі затихла, а на ринку залишилися тільки ті, хто вирішив грати за новими правилами. При цьому директор компанії «Авантаж» Анатолій Денисенко, який спочатку мало не очолив «похід» забудовників проти міської влади, стає спершу депутатом міськради від Партії регіонів при регіональних Добкіні і Кернесі, а потім і взагалі потрапляє до Верховної Ради за підтримки мера. Голова правління ВАТ «Трест» Житлобуд-1 " Олександр Харченко також був депутатом Партії регіонів в обласній раді, у той час як керівник «Житлобуду-2» Олександр Конюхов у міській.

Усі вони регулярно отримують безкоштовно ділянки землі для комерційного будівництва, а також беруть участь у міських проектах — будівництві метро, церков,культурних об'єктів, інфраструктурних об'єктів, забезпечуючи таким чином меру-однопартійцю Геннадію Кернесу імідж реформатора міста. До речі, це ще один із аргументів забудовників у питанні безкоштовного отримання землі. Мовляв, ми свої гроші вкладаємо в соціальні проекти. При цьому кошториси, за якими приватні компанії будують ці об'єкти, залишаються закритими, тому відповідність їх вкладу при компенсації з бюджету зіставити складно.

При цьому, кажуть експерти, не можна говорити і про те, що квартири в будинках, які будуються на безкоштовній для забудовників землі, коштують дешевше, ніж у середньому по Україні — економклас у середньому стартує від 10.000 гривень за квадратний метр, більш комфортні умови від 15.000-18.000 тисяч. У той же час бюджет міста, якому не вистачає грошей, щоб добудувати те ж метро, а також відремонтувати дороги й забезпечити соціальну сферу, втрачає мільйони гривень, безкоштовно передаючи землю громади фактично комерційним ЖБК.

Джерело: corr-icps.com.ua

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code