Для укладення договору на житлово-комунальні послуги надавати копії документів не потрібно

Перегляди: 5 057

Підприємства, що надають житлово-комунальні послуги, під час укладання договорів вимагають від споживачів надавати копії документів або  дозволу на виготовлення таких копій

Це суперечить законодавству про захист персональних даних.

Така позиція Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської підтримана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Листом від 05.08.2015 р. № 7990/15/61-15 НКРЕКП підтвердила, що ненадання заявниками копій документів або ненадання дозволу на виготовлення таких копій не може бути підставою для відмови в укладенні таких договорів про надання житлово-комунальних послуг чи послуг з енергопостачання.

Статтею 6 Закону України «Про захист персональних даних» встановлено, що обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

Відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних спрямовані на захист основоположних прав людини і громадянина, зокрема, прав на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних регулюються вищевказаним Законом України «Про захист персональних даних» .

Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про електроенергетику», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про теплопостачання» і низкою інших нормативно-правових актів.

Згідно з вимогами статті 26 Закону України «Про електроенергетику» та статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживання електричної енергії та отримання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення можливе лише на підставі укладених договорів. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення та форми Типових договорів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Так, постановами Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення» та від 21.07.2005 N 630 «Про затвердження Правил надання послуг з надання централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» затверджено форми відповідних типових договорів.

Згідно із затвердженими формами типового договору, в ньому має бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові, паспортні дані, реєстраційний номер облікової карки платника податків, адреса тощо.

Зважаючи на те, що договори про надання зазначених послуг мають укладатися з власником житлових або нежитлових приміщень, надавач послуг має перевірити документи, що підтверджують право власності (користування).

Таким чином, прохання пред’явити документи з метою підготовки згаданих договорів є цілком законною вимогою.

Водночас законодавством не передбачено права чи обов’язку надавачів послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а також послуг з користування електричною енергією, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій вимагати і зберігати копії зазначених документів.

Відтак, обов’язок споживачів надавати копії зазначених документів відсутній.

Збирати і зберігати їх надавач житлово-комунальних послуг може лише за добровільною згодою споживачів.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code